VR eldivenleri ile sanal dünya artık parmaklarınızın ucunda

Sanal gerçeklik dünyasının gelişmesi ile bu dünyayı hem daha iyi deneyimlemek hem de daha iyi hissetmek için üretilen aksesuarların sayısı da artıyor. Sanal gerçeklik eldivenleri ile ilgili akademik alanda çalışmalar 2016 yılında Stanford Üniversitesinde başladı. Şirketlerde bu durum üzerine desteklerini esirgemediler ve sanal gerçeklik eldivenlerinin gelişim süreci hızlandı.

Bu alanda son atağı Plexus şirketi yaptı. Plexus şirketinin geliştirdiği VR eldivenleri deneyimleyenler tarafından oldukça başarılı bulundu. Bu eldivenleri diğerlerinden ayıran en büyük özellik ise eklem izini algılayabilmesidir. Eldivenler dış iskelet sistemi sayesinde sanal gerçeklikteki maddenin yapısına göre bir kavrama hissiyatı sunarken geri bildirim noktaları sayesinde de kullanıcının cismi gerçekten hissetmesini sağlıyor. Silikon eldivenler 0,01 dereceye kadar hassasiyet sağlıyor. Eldivenler giyildiği elin tüm parmaklarının hareketini algılamasının yanı sıra her bir eklemi de algılayabiliyor. Böylelikle en ufak hareket değişimlerine tepki verebiliyor.

Plexus, araştırmacı yazarların söylediğine göre bu eldivenler için özel akütatörler üretiliyormuş. Kullanıcının gerçek eli sanal nesneyi kavradığında eldivendeki akütatörler, gerçek parmak uçlarında genişleyerek fiziksel boyutunu taklit ediyor. Kullanıcı da bu nesneyi sadece hissetmekle kalmıyor, aynı zamanda tutabiliyor.

Sınırlı sayıda üretilen The Plexus Gloves Developer Kit, 249$ fiyat etiketi ile geçtiğimiz Şubat ayında piyasaya sürülmüştü. Düşük maliyetli, rahat ve esnek bir eldiven üretmeye çalışan Plexus şirketi, eldivenlerinin yeni modelinin üretilmesi için ortaklar ve uzman geliştiriciler aramaya devam ediyor.

[contact-form-7 404 "Not Found"]