Netflix Türkiye’den çekiliyor mu?

Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayınlanan yeni RTÜK yönetmeliği ile birlikte artık internet üzerinden yayın yapan platformların bir lisansının olması gerekiyor. Artık Netflix, Blu TV, Puhu TV gibi platformlar da tıpkı normal bir televizyon kanalı gibi lisans sahibi olmak zorunda. Bu sebepten dolayı bir süredir Netflix’in Türkiye’den çekileceği iddia ediliyor.

Twitter üzerinde bir kullanıcının ortaya atmış olduğu iddiaya göre Netflix, önümüzdeki ay Türkiye’de ki faaliyetlerine son verecek. Bunun sebebi ise tamamen RTÜK tarafından uygulanan yeni yönetmelik olarak belirtiliyor. Bildiğiniz üzere Netflix’de binlerce içerik bulunuyor, artık bu içeriklerin tamamı RTÜK tarafından denetlenecek ve yönetmeliğe uygun hale getirilecek. Dolayısıyla bu yönetmeliğin Netflix’i bir hayli zorlayacağı ve Türkiye’den çekileceği düşünülüyor.

CHP Milletvekili Özgür Karabat’ın resmi Twitter hesabında yapmış olduğu “Netflix, RTÜK’ün sansüründen dolayı Türkiye’den çekiliyor.” açıklaması ile birlikte birçok kişinin aklında bazı sorular oluşmaya başladı. Sosyal medyaya çığ gibi düşen bu konu hakkında henüz Netflix Türkiye tarafından bir açıklama yapılmadı. Ancak geçtiğimiz günlerde Netflix’in CEO’su Reed Hastings, bu konu ile ilgili yaptığı bir açıklamada Pakistan’ı örnek olarak göstererek Türkiye’de herhangi bir sorun yaşamayacaklarını düşündüğünü belirtmişti.

Netflix üzerinde hali hazırda Hakan: Muhafız isimli yerli bir dizi bulunuyor, ayrıca Beren Saat’in başrolü olduğu Atiye’de bizleri karşılamaya hazırlanıyor. Henüz üyelik sistemi üzerinde de bir değişikliliğin bulunmuyor olması Netflix’in Türkiye’den çekilme olasılığını bir hayli azaltıyor.

[contact-form-7 404 "Not Found"]