Hangisi kahraman? Venom mu? Tom Hardy mi?: Venom İncelemesi

Son yıllarda çizgi-roman filmleri oldukça ilgi görmekte. Karşımıza genel olarak süper kahraman olarak çıksalar da zaman zaman anti-kahraman filmleri de vizyona girmekte. Bugün inceleyeceğimiz çizgi-roman filmi “Venom”.

Venom karakterini ilk olarak Tobey Maguire’ın üçüncü örümcek adam filminde görmüştük. Olmasa da olur diyeceğimiz bir kötü karakter ile bizi baş başa bırakan film Venom ile birlikte ağır eleştiriler almıştı. Film genel hatları ile klasik bir süper-kahraman filmi olarak basit ve düz ilerliyor. Baş karakter olan Eddie Brock, güzel ve düzenli bir hayatı olan bir araştırma gazetecisidir. Karakterimizin çalıştığı gazeteden gelen iş sonrası son zamanlarda uzay araştırmalarına yön vermiş olan Carlton Drake adlı iş adamının yaptıkları ve geçmişi hakkında  röportaj yapmasını ister. Fakat karakterimiz rahat duramaz, burnunu sokmaması gereken işlere bulaşır ve hayatı mahvolur. Olayın ardından aylar geçer, işleri yoluna koymak isteyen Eddie, tekrar araştırmalarına devam eder. Araştırmaları sırasında işler düzgün gitmez ve Venom, bir şekilde Eddie’ye yapışır ve kafasını karıştırır. Kabaca filmi böyle özetleyebiliriz.

Film genel olarak çok tahmin edilebilir bir şekilde ilerliyor. Çoğunlukla beğenmediğimiz şey  senaryo ve filmin kötü bir karakter barındırması amacıyla anlamsız bir kötü karakterin seçilmiş olması. İnsanlıktan sıkılmış ve yaşadığımız dünyada birer parazit olduğumuzu iddia eden bir kötü karakter portresi fazla klişe olmuş. Her şey çok hızlı ilerliyor, filmin ilk yarısı güzel olsa da ikinci yarısında işler karışmaya başlıyor. Bazı sahneler oldukça gereksiz olmuş gibi, yönetmen “biraz buradan, biraz şuradan” çekelim demiş sanki. Bazı aksiyon sahnelerini ve diyaloglarını genel olarak beğenmedim. Filmin çekimine geçen sene acele bir şekilde başladıkları için bunlar göz ardı edilebilir ama bu düzeltilmeyecek sorunlar değiller. Filmin genel hatlarını beğenmesek de hoşumuza giden kısımları da oldu. Mesela Tom Hardy’nin oyunculuğunu çok beğendik, karakteri oldukça yansıtmıştı ve güzel bir derinlik katıyordu. Filmi tek kurtaran kişi kesinlikle Tom Hardy idi.

Oyuncuya “Filmde çekmeyi en sevdiğiniz sahne neydi?” sorusu sorulduğunda kendisi “Filmde yer almayan sahneler. Yer almayan 30-49 dakika uzunluğunda görüntü var.” cevabını veriyor. Açıkcası daha sert bir Venom beklentimiz varken filmin çıkış tarihine yakın yaş sınırının 13 olacağını öğrendiğimizde hevesimiz kaçmıştı. Yaş sınırının düşük olması filmde gereksiz espiriler barındırmasına sebep oluyor. Büyük olasılıkla filmi 18 yaş üzerine hitap edecek bir şekilde çekip sonradan daha büyük bir kitleye hitap etmesi amacıyla yaş sınırını düşürdüler ama bu filmde yetersiz aksiyon demek değil, oldukça şiddet var. Sonuç olarak Venom filmi ortalama bir aksiyon filmi, ellerinde güzel bir konu olsa da başarılı olmamış. Umarız devam filminde eksikleri kapatıp bize daha ciddi bir Venom ile geri dönerler.

Puanlama
Overall
6.6/10
6.6/10
 • Senaryo - 5.3/10
  5.3/10
 • Oyunculuk - 8.5/10
  8.5/10
 • Animasyonlar - 5.8/10
  5.8/10
 • Karakterler - 6.8/10
  6.8/10

Genel Bakış

Genel olarak beklentileri karşılayan bir süper-kahraman filmi idi Venom. Tom Hardy’nin karakteri benimsemesi ile birlikte ortaya harika bir oyunculuk çıkmış. Diğer süper-kahraman filmlerine göre çok daha düşük bir bütçe ile ortaya çıkan Venom, ikinci filmi ile birlikte çok daha iyi bir geri dönüş yapacaktır.

[contact-form-7 404 "Not Found"]