Enver “Örümcek Enver” Kocaçınar’a sizden gelen soruları sorduk!

Soru & Cevap serimizin bu bölümünde, uzun süredir Twitch platformunda yayın hayatını sürdüren ve hepimizin “Örümcek Enver” olarak tanıdığı Enver Kocaçınar’a sizlerden gelen soruları ilettik. Kişisel hayatı hakkında merak edilenleri, “Örümcek Enver” isminin nereden geldiğini ve daha birçok soruyu sizler için cevaplayan Enver’e konuğumuz olduğu için teşekkür ediyoruz. Lafı fazla uzatmadan sorularımıza geçelim!

Merhaba Enver, öncelikle bize kendinden biraz bahseder misin?

Öncelikle bana yer ayırdınız için teşekkür ediyorum. İsmim Enver, soy ismim Kocaçınar ancak herkesin beni “Örümcek Enver” olarak adlandırmasından dolayı soy ismim bir nevi “Örümcek” diyebilirim.

İstanbul’da doğdum ve büyüdüm. Şu anda Samsun’da yaşıyorum. Sevdiğim insan uğruna ve daha güzel bir hayatım olacağına inandığım için buraya taşındım. Yaklaşık 3 senedir Twitch yayınları yapıyorum. 2017 yılının yaz aylarına kadar her şey mükemmel bir şekilde ilerliyordu. Ancak Mustafa’nın (Hazreti Yasuo) şaka amaçlı telefon numaramı Instagram üzerinde paylaşmasıyla birlikte adeta hayatım değişti. Numaramı değiştirdim, birkaç gün sonra bilgisayarım arızalandı ve bu sebepten dolayı 3 aya yakın yayın yapamadım. Bu süreç boyunca Twitch partneri oldum ancak kanalımın inaktifliğinden dolayı geri alındı. Yayın kayıtlarım bulunamadığı için kanalım artık izlenmemeye başladı. Her şey üst üste geldi, ailevi ve kendi hayatımla ilgili problemleri çözemedim. Hâlâ aktif bir şekilde Twitch yayınlarımı sürdürüyorum.

“Örümcek Enver” ismi nereden geliyor?

Mustafa (Hazreti Yasuo) ile birlikte yaratıcı bir isim düşünüyorduk ve aniden aklımıza “Örümcek Enver” geldi. Ardından Mustafa hemen hesabımı oluşturdu, buradan tekrardan Mustafa’ya en içten dileklerimle teşekkürlerimi sunuyorum.

Twitch yayınlarına nasıl başladın?

Elimde bir iş için sahip olduğum yüklü miktarda bir gelir vardı. Ailemin maddi sorunlarından dolayı onlara yardım etmek amacıyla bu parayı onlara verdim. Artık bir geri dönüşün olmadığı düşündüm fakat bir gün Mustafa’ya “Bana güzel bir bilgisayar lazım, Twitch’de yayın yapmaya başlayacağım” dedim. En başta şaka yaptığımı sandı ancak şaka yapmıyordum. Bu şekilde de yayın yapmaya başlamış oldum çünkü insanlar ile sohbet etmeyi ve iç içe olmayı seviyorum.

Hangi donanımları & ekipmanları kullanıyorsun?

İşlemci: Intel i7 6700k
Kasa: Aerocool AE-STR-ONEA750
RAM: HyperX Fury 2x8GB 2666Mhz
Ekran Kartı: AMD Radeon RX 580
Anakart: MSI Z170A Gaming M5
HDD: WD Black 1TB” 7200RPM
SSD: HyperX Savage 240GB
Kamera: LOGITECH C920
Monitör: PHILIPS 246V5LHAB/00 24″ 1ms
Klavye: MSI Vigor GK80
Kulaklık & Mikrofon: Msi Immerse GH70
Mouse: MSI Interceptor DS B1

Sence Twitch gelecekte nasıl bir platform haline gelecek?

Twitch platformunda artık çok fazla yayıncı bulunuyor. Neredeyse her kameraya ve ortalama bir bilgisayara sahip olan kişiler yayın yapmaya başlıyor diyebilirim. Sergiledikleri davranışları ve dikkat çekmek için ürettikleri içerikleri doğru bulmuyorum. JTG TV tarafından düzenlenen NoobStar yarışması ve belli başlı tanınmış yayıncılar sayesinde yayın hayatlarını sürdürdüklerini düşünüyorum.

Senden yeni içerikler görecek miyiz?

Evet, üzerinde çalıştığım bir kaç projem var. Beni takip edenler, etmek isteyen oyuncular yanımda olduğu ve beni destekledikleri sürece pes etmeden devam edeceğim.

Twitch’in kapatılması durumunda nasıl bir yol izlerdin?

Artık Twitch’e benzeyen birçok yeni platform mevcut. Çoğu Twitch yayıncısı bu platformlarda daha rahat hissettikleri ve gelirlerini arttırdıkları için bu platformlar üzerinde yayın hayatlarına devam ediyorlar. Ben şahsen YouTube üzerinde içerik üretmeyi tercih ederdim, aynı zamanda bazı yayın platformlarını da takip etmeye devam ederdim.

Yayıncı olmak isteyen kişilere tavsiyelerin nelerdir?

En başta çok zorlu bir yola girdiklerini bilmeleri gerekiyor. Pes etmemeleri, onları kötüleyen insanları dikkate almamaları, izlenme sayılarını umursamadan devam etmeleri gerekiyor. Ne kadar zorlu bir süreç olsa da bahsettiklerimi yapabilen insanlar ilerleyen zamanlarda başarılı olacaktır. İlk yayın yapmaya başladıkları zaman bir beklenti içerisinde olmadan bu yolu izlemeleri gerekiyor, yoksa çok büyük hayal kırıklıkları onları bekliyor olabilir.

Eklemek istediğin bir şey var mı?

Tekrardan bana yer ayırdınız için teşekkür ediyorum. Beni sosyal medya hesaplarım üzerinden takip edebilirsiniz, güzel günler bizleri bekliyor!

Enver’in sosyal medya hesapları:

– Instagram
– Twitch

[contact-form-7 404 "Not Found"]